poniedziałek, 30 listopada 2015

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

,,Cała Polska czyta dzieciom'' w ZSP w Hutkach

 Jeśli chcemy żyć  w kraju mądrych ludzi, powinniśmy zadbać o to, by wszystkie dzieci dobrze znały język i z przyjemnością czytały.
25 listopada w  ramach akcji ,,Czytające szkoły'' i ,,Czytające przedszkola'' kolejny już raz odbyło się wspólne czytanie dzieciom. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego wiedzą, że jest to  sprawdzony sposób na zainteresowanie dzieci książką, rozbudzenie potrzeby czytania, wychowania czytelników.  Czytanie jest podstawowym narzędziem myślenia i zdobywania wiedzy. Bez umiejętności czytania, rozumienia tekstu  nie można odnieść sukcesu w szkole. Powinniśmy od najmłodszych lat robić wszystko, aby rozwijać umiejętności językowe dzieci - zachęcając do zadawania pytań, snucia refleksji, a także codziennie czytając dzieciom dla przyjemności. Słuchając bogatego języka literackiego, dziecko bez kontekstu domyśla się i poznaje znaczenie nowych słów, uczy się poprawnej gramatyki i składni,  a w przyszłości z łatwością chętnie samo będzie czytać. Tym razem w naszą akcję włączyli się:   pani Zofia Kuśmierska - zastępca wójta Gminy Konopiska, pan Marcin Maranda - dyrektor Biblioteki  Gminnej w Konopiskach oraz  pani Iwona Lisek - dyrektor GCKiR w Konopiskach.  Dzieci przedszkolne oraz uczniowie kl. I i II SP z dużym zaciekawieniem słuchali czytanych przez naszych gości książek. Były to przeważnie książki, które sami czytali swoim dzieciom. Ciekawym elementem tego spotkania był konkurs  ,,Czy znasz te bajki?'' przygotowany przez Żanetę Drożdżyńską - studentkę pedagogiki, absolwentkę naszej szkoły i wolontariuszkę. Wszyscy wykazali się dużą  znajomością bajek.  Po konkursie rozdano ,,słodkie nagrody'', a następnie uczniowie klasy drugiej w podziękowaniu dla naszych gości przeczytali humorystyczny utwór ,,Wesołe smoki''. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem dla dzieci. Przygotowaniem imprezy zajęły się -  Iwona Maj, Krystyna Badora , Maria Wołczyk i Zdzisława Szydłowska.













PROMOWANIE ZALECEŃ EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM




W dniu 26 listopada 2015r. uczniowie gimnazjum wysłuchali wykładu prowadzonego przez pedagoga szkolnego Joannę Dróżdż z zakresu profilaktyki pierwotnej nowotworów. 
Uczniowie zostali zapoznani z zasadami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Nauczyciel jest liderem promocji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.




Zalecenia Europejskiego Kodeku Walki z Rakiem

 I. Prowadząc zdrowy styl życia można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

1. Nie pal; jeśli już palisz, rzuć! Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących
2. Wystrzegaj się otyłości
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
5. Nie pij; jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem
7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej
8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.

II. Programy ochrony zdrowia publicznego, mogące zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększyć szanse ich wyleczenia.

9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
10. Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.













 

SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSIE PROFILAKTYCZNYM W KONOPISKACH

Dnia 20 listopada 2015r. uczniowie gimnazjum zostali zaproszeni przez Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach na przedstawienie profilaktyczne pt. "Wspomnienia narkomanki" na podstawie książki Barbary Rosiek.
Uczniowie pod opieką pedagoga szkolnego Joanną Dróżdż przygotowali się do konkursu profilaktycznego i przywieźli z Konopisk dyplomy z książkami.
Tematem przewodnim konkursu profilaktycznego były treści związane z uzależnieniami.
Gratulujemy zwycięzcom:
I MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM - MAGDALENA  JĘDRZEJCZYK
II MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM - MARTA BRZESKA
III MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM - MATEUSZ GRZYB

III MIEJSCE W KONKURSIE LITERACKIM - WERONIKA KOŁODZIEJ

I MIEJSCE W KONKURSIE PROFILAKTYCZNYM - ZUZANNA MARCHWIŃSKA
III MIEJSCE W KONKURSIE PROFILAKTYCZNYM - KLAUDIA SIREK
III MIEJSCE W KONKURSIE PROFILAKTYCZNYM - ŁUKASZ MASŁOŃ












I MIEJSCE W GMINNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

Uczniowie klasy III gimnazjum wraz pedagogiem szkolnym Joanną Dróżdż wzięli udział w Gminnym Konkursie Fotograficznym o tematyce profilaktycznej "MOJA MIEJSCOWOŚĆ BEZ NAŁOGÓW". Organizatorem konkursu był Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mgr Joanna Kowalik wraz z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konopiskach.
Celem konkursu było: promowanie życia bez nałogów; skłanianie uczniów do zachowań asertywnych; kształtowanie postaw promujących zdrowy styl życia; bezpieczeństwo własne; kształcenie umiejętności tworzenia zdjęć.

Pracowaliśmy bardzo intensywnie... Wykonanie rekwizytów, nawiązanie współpracy z Przewodniczącym Rady Gminy Konopiska, prezesem OSP w Hutkach, strażakami;  pełna mobilizacja uczniów, grona pedagogicznego, pracowników obsługi, wspólne tworzenie zdjęć.

Oto efekty naszej pracy



Z wybranych prac powstanie kalendarz Gminy Konopiska na rok 2016.

Składam serdeczne podziękowania za współpracę Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Edwardowi Bałdydze, Prezesowi OSP w Hutkach Panu Andrzejowi Ceglarkowi, Strażakom OSP w Hutkach.

Joanna Dróżdż

WYJAZD NA CMENTARZ DO KONOPISK



2 listopada 2015r. uczniowie szkoły podstawowej oraz dzieci przedszkolne odwiedziły grób swojej koleżanki Nataszy Chamali na cmentarzu w Rększowicach.
Następnie udali się do Konopisk i tam na mogiłach zbiorowych upamiętniających ofiary różnych wydarzeń historycznych, minutą ciszy, modlitwą i zapalonymi zniczami oddali szacunek zmarłym.




 






INNOWACJE PEDAGOGICZNE







OTRZĘSINY KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM